Nummer: 286

Moms i digitale tidsalder (Vat in a Digital Age, ViDA)

Rådets direktiv (EU) 2025/516 af 11. marts 2025 om ændring af direktiv 2006/112/EF for så vidt angår momsregler for den digitale tidsalder.

Dato:
19. november 2025
Type af anbefaling:
Implementeringsplan for EU-retsakter
Tema:
Øvrige anbefalinger
Ansvarlig ministerium:
Skatteministeriet
Status på anbefaling:
Behandles af regeringen

Indflyvningstekst    

Formålet med direktivet er at modernisere og digitalisere momssystemet. Ud over mindre justeringer til gældende bestemmelser indeholder direktivet tre vigtige initiativer: 

ViDA A: Der indføres krav om, at virksomheder fremover anvender elektronisk fakturering (e-fakturering) ifm. virksomheders handel med andre virksomheder og offentlige institutioner i andre EU-lande. Desuden stilles krav om digitale indberetninger til skattemyndighederne af oplysninger fra fakturaerne. 

ViDA B: Digitale platforme, der formidler korttidsudlejning af fast ejendom og personbefordring på vej, skal anses som dem, der leverer ydelserne og dermed opkræve og indbetale moms af salget af ydelserne, medmindre sælgeren er momsregistreret og angiver at betale momsen selv. Medlemslandene kan vælge at undtage små- og mellemstore virksomheder under den nationale grænse for momspligt fra at blive omfattet af de nye platformsregler. EU-lande – fx Danmark - der har momsfritagelser på områderne for korttidsudlejning og persontransport skal informere EU-Kommissionen om deres fritagelser.

ViDA C: Tilfælde, hvor virksomheder med handel på tværs af EU-lande kun behøver at momsregistrere sig i ét land i stedet for flere lande, udvides. Som en væsentlig del af dette initiativ indføres nye enkle regler for virksomheders overførsel af egne varer til lager i et andet EU-land og for det efterfølgende salg af varerne.  
Konsekvenser for erhvervslivet    ViDA A vedr. obligatorisk e-fakturering og digitale indberetninger skønnes at medføre omstillingsbyrder for virksomheder med salg af varer til virksomheder i andre EU-lande. 

ViDA B vedr. platformsregler for korttidsudlejning og persontransport på vej skønnes ikke at medføre nævneværdige konsekvenser for udlejere/virksomheder pga. danske momsfritagelser på disse områder. 

ViDA C vedr. udvidelse af mulighederne for kun at have én momsregistrering i EU skønnes at medføre byrdelettelser for bl.a. erhvervslivet. 
Konsekvenserne for erhvervslivet vurderes at være væsentlige, hvorfor der udarbejdes nærmere vurdering af de administrative konsekvenser af forslaget forud for implementering i dansk ret. 

Metode til implementering    

Implementering af direktivet vil ske ved ændringer i momsloven og eventuelt momsbekendtgørelsen. 

Inddragelse af interessenter

Interessenter vil blive inddraget ved udformning af lovændringer, hvis det skønnes relevant, og senest ved offentlig høring af lovforslag forud for fremsættelse af disse. Tidspunkt herfor er under afklaring, dog forventes høring af udkast til lovforslag vedrørende ViDA B og C sendt i høring medio 2026. 

Undersøgelse af implementering i andre EU-lande    

Undersøgelse af implementering i øvrige EU-lande vil ske i relevant omfang.

Særlige hensyn i dansk kontekst    

Der tages hensyn til erhvervslivet inden for rammerne af direktivet. Fx vurderes det relevant i forhold til ViDA B at oplyse EU-Kommissionen og dermed platformene om de gældende danske momsfritagelser for korttidsudlejning og personbefordring af vej, der som udgangspunkt opretholdes.
 

Regelforums anbefalinger til implementeringsplanen  

Overordnede anbefalinger 

Regelforum bakker op om en direktivnær minimumsimplementering af retsakten mhp. at tilpasse virksomhedernes fakturerings- og indrapporteringsforpligtelser til den digitaliserede verden, styrke muligheder for myndighedskontrol og forpligte medlemsstater til kun én standard.

Regelforum har følgende anbefalinger til enkelte dele af planen.

Konsekvenser for erhvervslivet 

Regelforum bemærker, at der fremgår følgende under Konsekvensafsnittet i implementeringsplanen: ”VIDA A vedr. obligatorisk e-fakturering og digitale indberetninger skønnes at medføre omstillingsbyrder for virksomheder med salg af varer til virksomheder i andre EU-lande.” Forummet mener ikke, at det er begrænset til salg af varer, men at ydelser også er omfattet.

Regelforum anbefaler:
1.    At Skatteministeriet sikrer, at der forud for gennemførelse af enkelte dele af VIDA foretages konkrete og detaljerede konsekvensvurderinger af både effekten af den enkelte del samt at det forventede regelsæt, når det er fuldt implementeret. Yderligere krav til erhvervslivets faktureringsmåde, systemanvendelse, indberetninger m.v. bør være klart forankret i Skatteministeriets kortlægning af momsgabet og årsagerne hertil (utilsigtede fejl, misforståelser eller svig). Det bør samtidig sikres, at der er klar forventning om at øgede krav til virksomhederne vil have en proportional samfundsøkonomisk gevinst som følge af et reduceret momsgab.

Metode til implementering 

Regelforum anbefaler: 
2.    At Skatteministeriet i forbindelse med implementering af ViDA A’s krav om obligatorisk e-fakturering, og Danmarks mulige implementering af krav om obligatorisk e-fakturering i den nationale handel, som minimum foretager de af direktivet afledte nødvendige tilpasninger af styrelsens digitale systemer og implementerer disse med mindst mulig byrde for virksomhederne. Skatteministeriet bør samtidig forenkle de nuværende regler i Momsloven, Momsbekendtgørelsen og Bogføringsloven med henblik på at øge digitaliseringsparatheden. Her tænkes særligt på betydelig reduktion af omfanget af særregler som momslovens §42. (§42 omhandler forskellige indkøb, hvoraf momsen ikke eller kun i begrænset omfang kan medregnes til købsmomsen, selv om indkøbene vedrører virksomhedens momspligtige aktiviteter.) Anbefalingen skal gennemføres på en provenuneutral måde.

Skatteministeriet bør være opmærksom på, at en indførsel af særlige danske krav om e-fakturering ved salg til kunder udenfor EU samt indberetning af salg til private i Danmark, EU og udenfor EU, herunder salg via web-portaler, vil være et ganske betydeligt ekstra krav for dansk erhvervsliv. Derudover vil krav, der ikke reflekterer sædvanlige samhandelsaftaler, potentielt være en hindring eller begrænsning for danske virksomheders samhandel.

Skatteministeriet bør endvidere være særligt opmærksom på, at en indførsel af national VIDA, herunder ikke mindst fakturering og rapportering af momsfrie ydelser, alt andet lige vil medføre en meget stor og nærmest uoverskuelig administration for den finansielle sektor. Denne del ses heller ikke at være begrundet i hensigten at forebygge momssvig.

3.    At Danmark, som medlemsstaterne har mulighed for, vælger ikke at lade VIDA rapportering gælde for køberen. En rapportering indenfor 5 dage for store virksomheder som købere vil medføre, at der kommer til at ske rapportering inden faktura/bilag er checket, hvilket alt andet lige vil medføre en del korrektioner efterfølgende. Det kan ikke udelukkes, at efterfølgende korrektioner vil medføre bøder for virksomhederne. Da hensynet er at forebygge svig finder forummet, at købers rapportering inden for en 5 dages frist ikke vil understøtte dette, idet der er risiko for, at der i første omgang sker en rapportering også af svigfulde fakturaer, fordi virksomhederne ikke har nået at godkende disse.

Endvidere bemærkes, at bogholderen i mindre virksomheder samt en række medarbejdere i mindre bogføringsservicebureauer vil have problemer med at kunne holde ferie, hvis købsfakturaer skal indrapporteres indenfor 5 dage, hvorfor overholdelse af tidsfristen i flere perioder reelt vil være umulig. I tillæg hertil bemærkes, at kravene i bogføringsloven om løbende registreringer baseret på virksomhedens forhold reelt skærpes, hvis alle købsfakturaer skal håndteres minimum hver femte dag (inkl. weekender).

4.    At Skatteministeriet ved implementeringen også tager stilling til, hvordan fællesregistreringer skal rapportere. Fællesregistreringer er ofte anvendt både i større ikke-finansielle koncerner og indenfor den finansielle sektor, og dette kan medføre en yderligere udfordring, idet der er flere bogholderier, der skal tjekkes og rapporteres fra.

5.    At hvis Danmark vælger at indføre obligatorisk e-fakturering i den nationale handel mellem virksomheder, er det afgørende, at Erhvervslivet gives tilstrækkelig tid til at omstille deres systemstrukturer, da der er tale om store tilpasninger af systemer. Afhængigt af virksomhedens størrelse vil der være behov for mindst 2 år til omstilling for virksomheder som bruger EDI (Electronic Data Interchange), såfremt den endelige løsning kræver fundamental involvering i deres systemstrukturer.

Inddragelse af interessenter 

Regelforum anbefaler: 
6. At erhvervslivet inddrages aktivt i processen omkring implementering og kravene til dokumentation og systemer, også før høring af lovforslaget. Ministeriet bør herunder inddrage erhvervslivet og foretage detaljerede konsekvensbeskrivelser om relevante forhold ved evt. planer om indførelse af krav ud over minimumskravene i EU-direktivet, herunder implementering af delelementer forud for de af direktivet fastsatte frister, idet sådanne krav kan have meget uoverskuelige konsekvenser for erhvervslivet.